English Cymraeg
English Cymraeg

Results 2016

Results 2016

Make-up Level 2 Results

Entry Number First Name Last Name Salon/College Location Total Points
9 Rachel Oliver Coleg Llandrillo   59
16 Kaitlyn Hole Gower College   57
10 Ellie Hennessy Coleg Gwent Crosskeys 55
6 Aaishah Khan Cardiff & Vale College   54
12 Hayley Rodda Coleg Gwent Crosskeys 51
13 Hannah Grover Gower College   50
17 Tonicha Jones Pembroke College   50
5 Georgia Collings Cardiff & Vale College   49
7 Calina Ionita Cardiff & Vale College   48
1 Tsveta Paraskova Coleg Cambria   47
11 Anna Mae McBeth Coleg Gwent Crosskeys 47
15 Rebecca Milward Gower College   47
14 Jake Raymond Gower College   46
8 Skye Heneker Cardigan College   43

 

Blow Dry Results

Entry Number First Name Last Name Salon/College Location Total Points
8 Janine O’Callaghan Spirit Hair Team Ystrad Mynach 90
9 Tom Surtees Guy Christian Cwmbran 86
6 Nadia Hadjali Barry College   84
3 Tommy Brooks Feodora Hair & Beauty Abergavenny 81
5 Joriah Farmery Ceredigian Training Academi Aberystwyth 80
11 Chloe Richards iSalon Swansea 75

 

Hair Up Level 2 Results

Entry Number First Name Last Name Salon/College Location Total Points
13 Robyn Cooper Tonic Hair Design Pontnewynydd 89
9 Christa Smyth-Ellis Ceredigion Training Academi Aberystwyth 87
11 Nadia Hadjali Barry College   84
1 Ellie Morrissey Tommy’s Hair Company Llandudno 79
4 Georgia Mace Head Case Hairdressers Hucclecote 78
14 Nia Payne Salt Boutique Milford Haven 78
15 Chloe Richards iSalon Swansea 78
16 Tanya Morton Coleg Llandrillo Rhos on Sea 78
2 Bethan Turner Tommy’s Hair Company Llandudno 74
7 Elen Mai Morgans Ceredigion Training Academi Aberystwyth 74
6 Molly James-Edwards Ceredigion Training Academi Aberystwyth 71
12 Bethan Reed Ceredigion Training Academi Aberystwyth 70
10 Courtney Byrne Ceredigion Training Academi Aberystwyth 67
8 Sophie Baker Ceredigion Training Academi Aberystwyth 65

 

Hair Up Level 3 Results

 

Entry Number First Name Last Name Salon/College Location Total Points
15 Dorota Young Coleg Llandrillo   89
5 Charlotte York Feodora Hair & Beauty Abergavenny 87
13 Tina Robinson Coleg Ceredigion Cardigan 84
11 Jessica Ben Wanes Salon K27 Cardigan 80
1 Enya Roberts Tommy’s Hair Company Llandudno 79
4 Adele Thomas Sh’Eclipz Blaina 79
17 Bushra Fawad Riaz Coleg Gwent Crosskeys 78
8 Sacha Gilman Captiva Spa Caerphilly 75
14 Hollie Maloney Perfect Enz Old Cwmbran 74
6 Jessica Sayce Hair by Jones Monmouth 72
7 Nicola James Ceredigion Training Academi Aberystwyth 72
16 Elizabeth Powrie Coleg Gwent Crosskeys 72
12 Jutta Varty Coleg Ceredigion Cardigan 68

 

Cutting Results

 

Entry Number First Name Last Name Salon/College Location Total Points
3 Vincenza Butchers Guys and Dolls @ Alex’s Llanelli 88
1 Shauney Lewis Precision Hair Design Cardiff 87
7 Adrian Haywood Coleg Llandrillo Rhos on Sea 86
6 Sarah Meaker Coleg Gwent Crosskeys 81

 

Barbering Level 2 Results

 

Entry Number First Name Last Name Salon/College Location Total Points
2 Marcus Feeley Spirit Hair Team Ystrad Mynach 89
5 Ryan PItman Captiva Spa Caerphilly 87
7 Adrian Haywood Coleg Llandrillo Rhos on Sea 85
4 Owain Harding Ceredigion Training Academi Aberystwyth 81
3 Kristian Johns Spirit Hair Team Ystrad Mynach 78
9 Chloe Holmes Coleg Gwent Crosskeys 74
8 Carley Helmich Coleg Gwent Crosskeys 72
1 Harry Eccles Tommy’s Hair Company Llandudno 70

 

Colouring Results

 

Entry Number First Name Last Name Salon/College Location Total Points
7 Natalia Antypa Hair by Jones Monmouth 113
15 Jamie Limburn Burlesque Nepwort 112
18 Zoe Travers Coleg Gwent Crosskeys 111
9 Shauney Lewis Precision Hair Design Cardiff 108
20 Vincenza Butchers Guy’s and Dolls @ Alex’s Llanelli 108
11 Sacha Gilman Captiva Spa Caerphilly 107
17 Sarah Meaker Coleg Gwent Crosskeys 106
8 Jessica Sayce Hair by Jones Monmouth 105
22 Sam Nurse iSalon Swansea 102
5 Rowan Jepson Spirit Hair Team Ystrad Mynach 96
13 Tom Surtees Guy Christian Salon Cwmbran 95
10 Sam Keegan   Ceredigion Training Academi Aberystwyth 94
14 Nia Payne Salt Boutique Milford Haven 94
16 Bethan Evans Copa Salon Bethesda 94
6 Adele Thomas Sh’Eclipz Blaina 90
1 India Bonser Tommy’s Hair Company Llandudno 86

 

Avant Garde Results

Entry Number First Name Last Name Salon/College Location Total Points
15 Francesca Rees Llandrillo College Rhyl 83
16 Jutta Varty Coleg Ceredigion Cardigan 82
10 Garbrielle Regan Shades Whitchurch 81
17 Tina Robinson Coleg Ceredigion Cardigan 80
1 Hollie Maloney Perfect Enz Cwmbran 80
19 Georgia Shaw The Hair Business Cowbridge 80
13 Jessica Ben Wanes Salon K27 Cardigan 78
6 Adele Thomas Sh’Eclipz Blaina 77
9 Nadia Hadjali Barry College   76
18 Dorota young Coleg Llandrillo Rhos on Sea 74
3 Lois Welsby Ice Hair Group Cardiff 73
12 Jade Ashcroft Jade Hair Company Pontypool 73
11 Sacha Gilman Captiva Spa Caerphily 72
8 Shauney Lewis Precision Hair Design Cardiff 71
20 Callum Anderson The Hair Business Cowbridge 70
2 Sophie Hendy Tommy’s Hair Company Llandudno 66
14 Nia Payne Salt Boutique Milford Haven 65
7 Georgia Mace Head Case Hairdressers Hucclecote 64